Resor


Inspirerande nyhetsbrev?
Kampanjer, restips, trender
och tävlingar.



Läs senaste nyhetsbrevet
Fråga om resor på facebook Få resetips i din twitter

Naxos

Naxos är Kykladernas största ö - och den billigaste. På grund av hård konkurrens och prismedvetna besökare kostar hotellen och tavernamaten mindre här än på praktiskt taget alla andra öar i Grekland.

Naxos står för en spontan blandning av besökare, som ändå känns väl avvägd. Här finns en stor lokalbefolkning som själva syns ute på tavernor och kaféer på kvällarna. Hit kommer såväl många Atenbor som många svenskar och norrmän – och i augusti även en del tyskar och italienare - men inte så många andra nationaliteter.

Här finns Kykladernas längsta sandstränder, som bjuder på finkornig ljus sand och turkost, kristallklart badvatten, en maffig synupplevelse som får tankarna att fara mot Karibien.

Här finns ett stort utbud av mycket bra tavernor, ett brusande kaféliv och till och med en handfull klubbar, som inte stänger förrän framåt morgonkvisten och som besöks av en mix av bofasta och turister.

Här finns något för alla. Stränder för vindsurfare och stränder för småbarnsfamiljer. En grönskande undervattensvärld för snorklare och vågfritt vatten för simmare. Och en hamnpromenad (Protopapadaki) som erbjuder upplevelser för tonåringar som vill mingla och spana, deras föräldrar som vill sitta på kafé, prata och spana och småbarn som vill springa omkring och leka.

Landskapet på Naxos är varierat med höga berg och bördiga dalar där det finns gott om sötvatten och vandringsmöjligheter. Jordbruksprodukter som vin, potatis, frukt, vete och oliver är viktiga för ekonomin. Men grödor i all ära, det är ändå turisterna som är den största födkroken.

Naxos specialitet är det söta citronbrännvinet kitron - handla en flaska i en av butikerna vid hamnpromenaden i Naxos stad och ta med hem.

Naxos, Grekland


Väder just nu
» Väder i Naxos

Statsskick:   republik
Religion:   grekisk-ortodox kristendom
Valuta:   euro (EUR) » Räkna
Tidsskillnad:   +1
Landsnr:   30
Språk:   grekiska
Sveriges ambassad:   Vassileos Konstantinou 7, Aten, Tel: +30 1 729 04 21
Ambassad:   Grev Magnigatan 4, Stockholm, Tel: 08-661 78 80
Turistinfo:   Marinet Ltd, 24 Kapodistriou str, Piraeus, Tel: +30 210 4101130, www.travel-to-naxos.com
Bigmac index:   37.26
Hyrbil/vecka:   Fiat Panda 4dr a/c 1123 SEK
  Opel Corsa 2dr a/c 1250 SEK

» Källor

Historia

Enligt mytologin fick Naxos sitt namn efter kariernas kung Naxos, som sägs ha varit den förste härskaren på ön. Naxos är också den plats där hjälten Theseus övergav den sköna Ariadne, dotter till kung Minos, trots att hon hade hjälpt honom att döda den hemska Minotaurus på Kreta. Efter Theseus svek går de mytologiska versionerna isär. Antingen gifte sig Ariadne med vinguden Dionysos och levde lycklig på ön i alla sina dagar. Eller också kastade hon sig, galen av sorg, nerför en klippa i Naxos stad och drunknade i havet. Redan på 2000-talet f Kr fanns bosättningar på Naxos och på 600-talet f Kr var ön känd för omvärlden tack vare sin tillverkning av vackra statyer. Ett känt exempel är lejonen på Delos, Mykonos arkeologiskt belamrade grannö. Liksom de andra kykladiska öarna har Naxos haft många utländska herrar över sig. År 490 f Kr erövrades ön av perserna och strax efter Kristi födelse av romarna. År 1207 intogs ön av venetianaren Marcos Sanudos som gjorde den till centrum för det som kom att kallas hertigdömet Naxos. 1537 kom den turkiske härskaren Barbarossa till ön och övertog makten. På 1800-talet deltog Naxos i det grekiska frihetskriget och 1830 blev ön en del av det självständiga grekiska riket. Naxos skiljer sig från andra kykladiska öar eftersom den på 1200-talet bekände sig till katolicismen, Marcos Sanudos och venetianarnas religion. Det finns fortfarande katoliker på ön.

Ta sig runt

Naxos har utmärkta bussförbindelser. Det är inga problem att bo vid stränderna på västkusten - Agios Prokopios, Agia Anna, Maragas, Plaka - och ta bussen in till stan varje kväll för att se på folklivet. Bussen går varje halvtimme från 06.30 till midnatt - i juli-augusti ända till 01.30 på natten. Med buss går det att åka till de flesta av öns byar och till de största stränderna, dessutom finns många bussbolag som har guidade turer på mellersta och norra delen av ön. Från busstorget vid färjepiren i Naxos hamn utgår lokaltrafik till Apollon (fyra avgångar per dag), Filoti (fem/dag), Komiaki, Koronos, Apiranthos, Halki, Damariona, Sangri och Tripodes. Tre-fem gånger om dagen går det bussar till Mikris Viglas, Kastraki och Pirgaki. Ta med dig ett block och skriv upp avgångstider för hemresan - tidtabeller är ett okänt fenomen på resten av ön. Och kom till stationen i god tid, sittplatserna fylls snabbt. Biljett köper du ombord på bussen.

Sevärdheter

Naxos Turistkontor har tel 2285-02 52 01. Apirathos, en timme med buss från Naxos stad, är en porslinsvit bergsby med extraordinärt läge. Kanske är det här den vackraste bosättningen på ön. Filoti är en bra utgångspunkt om du tänkt bestiga berget Zeus eller vandra i den bördiga Tragéadalen. Du kan också vandra på knappt två timmar till den vackra, befästa klosterruinen Fotoides. Mount Zeus, är Kykladernas högsta berg med sina 1 010 meter och en häftig utsiktsplats. En halv dag och ett par rymliga vattenflaskor behövs för bestigningen. Från Filoti börjar du vandringen med trappstegen mittemot Babulas Grill Restaurant. Halki (Chalkio) som ligger 16 kilometer från Naxos stad var under bysantinsk tid öns huvudstad. Här finns ett litet torg, en vacker kyrka, två venetianska familjeborgar och Vallindras, öns äldsta kitronbränneri som är öppet för allmänheten. Moutsouna, vägen mellan Apiranthos till Moutsouna vindlar sig genom ett vackert bergslandskap. Fiskeläget har en lugn och ödslig känsla. Här finns också ett par fina stränder.

Shopping

Keramik. Många av de bästa tillverkarna finns på Naxos. Antikviteter. De bästa inköpsställena för bysantinska konstverk och nytillverkade ikoner är museer och kloster. Det krävs utförseltillstånd för alla föremål som är äldre än från 1821. Konst. Handgjorda föremål håller hög kvalitet. Många av öarnas museer har utmärkta små butiker. Kläder och lädervaror. Sandaler, läderstövlar och fiskartröjor. Mattor. Flokati är långhåriga grekiska mattor som är mycket populära. Betalning sker per kilo. Tagari är mattliknande axelremsväskor som åter blivit populära. Smycken i guld och silver tillverkas efter gammal tradition. Kitron, en likör gjord på bladen från citronträdet.

Säkerhet

Kriminaliteten är låg i Grekland. Var försiktig med dina värdesaker på stranden och på hotellrum. Polis 100, ambulans 166 och brandkår 199.

Stränder

Naxos har enormt fina bad. De mest lättillgängliga stränderna finns på öns västra sida. Nöjer du dig med Agios Prokopios, Agia Anna och Plaka kan du enkelt ta bussen. Vill du komma längre bort är det smidigast att hyra bil eller moped och upptäcka de mer eller mindre välbesökta vikarna på västkusten. Agios Prokopios. En av de första stränderna som du kommer till om du beger dig till västkusten är Agios Prokopios, en fin sandstrand med klart grön-blått vatten, färggranna parasoller och mycket folk. Agia Anna (Agia Ana). Agios Prokopios smälter söderut ihop med Agia Anna, som också är en mycket populär och fin strand. Runt stranden finns ett litet samhälle med ett par tavernor och affärer. Gott om rum att hyra. Till Agia Anna går det badbåtar från Naxos stad varje timme eller ibland varje halvtimme. Även lokalbussen går till Agia Anna. Maragas och Plaka. Maragas tar vid där Agia Anna slutar. Här tar asfalten slut och vägen längs stranden övergår i grus. Här är det glest mellan soldyrkarna trots att stranden är ännu bättre än vid Agia Anna. Stranden fortsätter oavbrutet i många kilometer söderut och övergår snart omärkligt i Plaka. Sanddynerna bakom stranden växer, stranden blir bredare, parasollen färre och nakenbadarna fler. Mikri Vigla. Söder om Plaka, på andra sidan en udde, ligger Mikri Vigla ungefär två mil från Naxos stad. Mikri Vigla kallas för vindsurfarnas paradis. Här blåser nordanvinden friskt. Många vindsurfare och wakeboardåkare bor i husbilar strax innanför stranden veckor i sträck för att få utöva sin sport. Sandstranden är ren och fin, har lite grovkornigare sand och ett underbart klarblått vatten, men vill du inte bli överkörd av en surfingbräda är det bäst att du badar en bit ifrån själva huvudstranden. Kastraki och Glyfada. Åker du vidare söderut når du snart Kastraki och Glyfada, där det oftast är mycket lite folk. Vid Kastraki finns det en del tång. När du fortsätter på huvudvägen och den övergår till grusväg är du snart vid Aliko, som är mer av en naturstrand med spelande cikador. Vid Pirgaki är det oftast i det närmaste folktomt, men det finns ändå en taverna en liten bit bort. Agiassos. Agiassos är den sista stranden som du når med din moppe eller hyrbil. Den nästan folktomma stranden består av sten och sand, vattnet är klart, och är du sugen på att dyka från klippor gör du det på vägen hit. Abram. Den norra och östra delen av Naxos har få bra stränder, de flesta är smutsiga och svåråtkomliga. Abram är dock ett undantag. Det är en fin sten- och sandstrand som ligger i en bukt med ett härligt inbjudande kristallklart vatten.

Mat

Dolmades, fyllda vinblad med köttfärs och ris. Melitzanes tiganites, friterade skivor av aubergine. Melitzanosalata, dip gjord av grillad aubergine, lök, olja och vitlök. Bourdeto, vit fisk i en sås av tomat, paprika och olivolja. Kleftiko, ungsrostat lamm. Sofrito, skivor av biff eller kalv i en sås av vitt vin, vitlök och vitvinsvinäger. Keftedes, grekiska köttbullar på köttfärs eller lamm med lök och kryddor.

I samarbete med: I samarbete med Vagabond » Utskriftsvänlig version
Välj resmålsguide:
 

Sök och boka din resa